Filharmonia Sudecka poleca programy kameralne wykonywane przez nasze zespoły. Mogą one uprzyjemnić wszelkiego rodzaju wieczory kameralne, spotkania biznesowe, sympozja, zjazdy, uroczystości okolicznościowe. Zespoły działają pod egidą Filharmonii Sudeckiej, co gwarantuje ich wysoki poziom artystyczny.CAMERATA SUDECKA

zwiń

 

Pomysł wspólnego muzykowania w zaprzyjaźnionym gronie muzyków orkiestry symfonicznej Filharmonii Sudeckiej poza oficjalnym programem koncertów repertuarowych zrodził się samoistnie (czy to możliwe?). Koncertom kameralnym, które wielu z naszych muzyków gra na całym świecie (tak, to możliwe!) dobrze służy ogrywanie repertuaru przed publicznością. Uznaliśmy, że do takich artystycznych prób warto otworzyć sobie dostępną przestrzeń koncertową, na którą sami będziemy się zapraszać. Do tych wspólnych muzycznych poszukiwań zapraszamy także publiczność. Radość dzielenia się muzyką, wzajemne inspirowanie się, rozwijanie swoich możliwości, prawdziwe artystyczne zaangażowanie jest formułą Cameraty Sudeckiej otwartą dla wszystkich zainteresowanych, zarówno muzyków jak i słuchaczy. Muzykom proponujemy samodzielne podjęcie artystycznych wyzwań i włączenie się w projekty już realizowane. Słuchaczom oferujemy nowe doświadczenia muzyczne oraz bliski kontakt z muzykami, który zapewnia niestandardowa organizacja koncertu.

 

Camerata Sudecka nie jest pomysłem całkowicie oryginalnym. Inspiracji szukamy w XVI wieku w czasach Cameraty florenckiej. Grupa włoskich kompozytorów, poetów i teoretyków muzyki powołana przez włoskiego humanistę, hrabiego Giovanniego de’Bardiego spotykała się, aby zgłębiać kulturę antyczną. To co udało się przywrócić z kultury greckiej w epoce renesansu dotyczyło głównie mitologii, rzeźby i architektury. Zabytki muzyki antycznej nie zachowały się prawie w ogóle, a istniejących nie potrafiono rozszyfrować. Członkowie Cameraty florenckiej informacje o muzyce antycznej czerpali z traktatów filozoficznych Platona, Arystotelesa. W dziele „Dialogo della musica antica e della moderna” (1581) Vincenzo Galilei sformułował swoisty manifest artystyczny grupy. W myśl założeń wywiedzionych od Platona tylko muzyka podporządkowana słowu jest w stanie oddziaływać znacząco na słuchaczy, tylko taka muzyka jest w stanie odwzorowywać jak najdokładniej określone uczucia. Ta koncepcja stała się podstawą dla „dramma per musica” i monodii akompaniowanej, tj. deklamacyjnego śpiewu z towarzyszeniem instrumentu. W treści drammi przywoływano motywy mitologiczne, chór jak w dramacie greckim komentował wydarzenia dziejące się na scenie. Partie instrumentalne podkreślały znaczenie i charakter sytuacji. Pierwszym zachowanym w całości dziełem powstałym z inspiracji ideami Cameraty florenckiej była „Euridice” (1600). Tworzył się teatr muzyczny, zalążki opery. 

 

W koncertach Cameraty sudeckiej szukamy szczególnego oddziaływania na słuchaczy, które jak ufamy przynależne jest wyłącznie muzyce. Muzyka, jak podkreślali członkowie Cameraty florenckiej: „strzeże cnoty, sprawia, że okrutnicy stają się łagodni, a małoduszni nabierają odwagi, uspokajają się wzburzeni, wzmaga się przenikliwość umysłów”. Gramy wobec tego muzykę, którą chcemy sprawić sobie i słuchaczom taką właśnie harmonię, przyjemność wysokiego rodzaju. Zapraszamy!


Camerata sudecka - promujemy filmem!


 

plakat_24.jpg   plakat_27.jpg
     

 

 

 

FUTYMA QUINTET

zwiń

Zespół powstał w 1992 roku, tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu od lat związani z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, gdzie w 2012 r. odbył się uroczysty jubileusz 20 - lecia dzialalności zespołu

Trzon kwintetu stanowią bracia - Cezary –grający na oboju, pomysłodawca, założyciel formacji i autor wielu aranżacji oraz Dariusz – klarnecista. Z ich wspólnej inicjatywy zrodziła się chęć muzykowania i propagowania kultury muzycznej w szerokich kręgach w kraju i za granicą (Czechy, Niemcy, Austria, Szwajcaria...). Zespół z powodzeniem koncertuje na Dolnym Śląsku grając na zlecenie takich koncernów jak „TOYOTA” czy KGHM Polska Miedź S.A. 

Myzycy„Futyma Quintet” występują na wielu prestiżowych festiwalach: „Festiwal Księżnej Daisy”, „Festiwal im.H.Wieniawskiego”, festiwale w Genewie i Lugano a także w większości dolnośląskich zamków (Książ, Krasków, Kliczków, pałac w Jedlince) i w salach uzdrowiskowych (Szczano Zdrój, Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Długopole Zdrój, Lądek Zdrój i in.) Uświetniają też zjazdy i konferencje (Dni Nauki i Techniki, czy Ogólnopolski Kongres poświęcony św. Hildegardzie w Legnicy).

Bogaty repertuar w autorskich aranżacjach daje możliwość uczestnictwa w koncertach kameralnych, a także stanowi profesjonalną  oprawę muzyczną różnego rodzaju konferencji, inauguracji, balów... Szeroki wachlarz repertuarowy pozwala na elastyczność i dobór wykonywanych utworów do charakteru występu.

Zespół z równym powodzeniem wykonuje muzykę klasyczną, jak również filmową i rozrywkową. Muzycy współpracują z wokalistami, prezentując słynne arie operowe, operetkowe a także kantaty epoki Baroku i utwory typowo rozrywkowe.

Futyma Quintet tworzą:

Cezary Futyma - obój

Dariusz Futyma - klarnet

Anna Osowska-Kud - skrzypce

Andrzej Bednarczyk - altówka

Wojciech Kud - wiolonczela

 

Futyma Quintet.jpg

MICHELANGELO ENSEMBLE

zwiń

Mamy przyjemność przedstawić Państwu "Michelangelo Ensemble"- zespół młodych instrumentalistów związanych m.in. z Filharmonią Sudecką. Prywatnie przyjaciele, zawodowo muzycy stricte klasyczni, postanowili podjąć ryzyko i zaproponować szerszej publiczności swoje oryginalne interpretacje w niecodziennym składzie i niebanalnej oprawie... 

 

Nazwa zespołu pochodzi od słynnego klubu w Buenos Aires, zwanego też Katedrą Tanga (Catedral Del Tango) – na jego scenie występowały takie znakomitości jak m.in. Astor Piazzolla, Liza Minelli czy Robert Duvall… 

 

Pomysłodawcą powstania formacji, jak również autorem wszystkich aranżacji jest Paweł Stuczyński – kontrabasista, pianista i kompozytor. 

 

Skład zespołu:

Paweł Stuczyński - fortepian/aranżacje

Anna Osowska - Kud - I skrzypce

Agnieszka Guzek - Szymańska  - II skrzypce

Magdalena Nienartowicz - altówka

Wojciech Kud - wiolonczela

Tomasz Borski - kontrabas

 

Mimo młodego wieku mamy obok akademickiego wykształcenia, bogate doświadczenie muzyczne. Jesteśmy aktywni na scenach w kraju i za granicą. Na swoim koncie mamy recitale solowe, współpracę z wieloma zespołami, orkiestrami kameralnymi, udział w międzynarodowych tournee i grę pod batutą wielu znakomitych dyrygentów w znanych światowych salach koncertowych (Filharmonia Berlińska, Monachijska, "Mechanics Hall" w Bostonie, Van Wezel Performing Arts Hall na Florydzie i wiele, wiele innych).

Jako zespół istniejemy od 2010 roku i dotychczas występowaliśmy m.in. na scenie Filharmonii Sudeckiej, w zabytkowych salach dolnośląskich zamków (Książ, Wojanów), na Festiwalu Młodej Sztuki w Bełchatowie, w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury, jak również w Wałbrzyskim Parku Wielokulturowym, w murach Starej Kopalni podczas Szychty Filmowej.

 

W naszym repertuarze znajdują się takie projekty jak m.in.:  

- Tango Gala, 

- Muzyka z filmów i musicali

- Muzyka Starego Wiednia

  

12_1m_1.jpg

REAKTYWACJA BAND

zwiń

Muzycy Filharmonii Sudeckiej utworzyli zespół grający muzykę popularną. Aranżacje, sekcja dęta oraz wokalistka zespołu i repertuar składają się na ciekawą propozycję muzyczną. Najbliższy koncert zespołu Reaktywacja Band już 5 czerwca 2014 o godzinie 19 w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju.

 

reaktywacja_band_plansza_1.jpg

 

  Skład zespołu:

 

Emilia Hamerlik

Bartosz Warkoczyński

Bartek Wawrzkowicz

Darek Piechowiak

Daniel Swoboda

Paweł Stuczyński

Bogusław Rup

Marek Długołęcki

 

https://www.facebook.com/bandreaktywacja

 

Kontakt z zespołem: 

Filharmonia Sudecka, tel. +48(74)842-32-87

info@filharmonia-sudecka.pl;

p_jonek@filharmonia-sudecka.pl

  program_regionalny__1.jpg logo_ds.png ue_flag.png  

 

 

projekt pn. "Modernizacja obiektów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu"

nr umowy o dofinansowanie: RPDS.04.03.01-02-0035/16

oś priorytetowa 4 - środowisko i zasoby, działanie 4.3 - dziedzictwo kulturowe, poddzialanie 4.3.1 - dziedzictwo kulturowe / konkurs horyzontalny

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO (EFRR) ORAZ BUDŻETU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO                  W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO (RPO WD) NA LATA 2014-2020

 

instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego finansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego.