I skrzypce

Sezon artystyczny 2018/2019

Urodzona w Wałbrzychu.

Od stycznia 2008 koncertmistrz Filharmonii Sudeckiej.

Absolwentka Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie skrzypiec ad. II st. Wiktora Kuzniecowa. Studia ukończyła z wynikiem bardzo dobrym wykonując m. in. Koncert skrzypcowy D-dur Op. 35 Piotra Czajkowskiego.

Wielokrotnie czynnie uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich, pracując pod kierunkiem takich  artystów jak m. in.: Ida Haendel (Wrocław, Kudowa Zdr.), A.Kostecki, M. Veeze (Łańcut), T. Gadzina, R. Lasocki, K. Jakowicz (Jelenia Góra), M. Jaszwili, J. Kaliszewska (Wrocław), W. Wiłkomirska (Wałbrzych) a także w Kursach Muzyki Kameralnej we Włoszech. Trzykrotnie brała udział w Konkursie J. S. Bacha im. St. Hajzera w Zielonej Górze (IVm.1996), w Konkursie im. G.Bacewicz we Wrocławiu, w Konkursie im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie, w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Stichting Charles Hennen Concours” w Heerlen-Holandia.

Otrzymała też Nagrodę Specjalną w konkursie plastycznym, przyznaną przez W. Hasiora.

Od 1999r. jest członkiem Wrocławskiego Zespołu Solistów „RICORDANZA” (V-no I), założonego i kierowanego przez W. Kuzniecowa, pod patronatem  J. M. Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Zespół specjalizuje się przede wszystkim w wykonawstwie muzyki włoskiego i niemieckiego baroku. Muzycy "Ricordanzy" z powodzeniem wykonują  również  dzieła klasyczne i romantyczne. Niekiedy są zapraszani do wykonywania dzieł współczesnych, a także muzyki popularnej i jazzu ( m.in. z  L. Danielssonem, L. Możdżerem, S. Sojką).

Dotychczas Anna Osowska - Kud nagrała  8 płyt CD ze zróżnicowanym repertuarem, m.in. z rekonstrukcją koncertu N. Paganiniego we Wrocławiu, „Albinoni & Vivaldi” z dziełami mistrzów baroku, dwupłytowy album z utworami Józefa Zeidlera „Musica Sacromontana” – uhonorowany nagrodą „FRYDERYK 2008” czy „Słynne uwertury operetki wiedeńskiej”…

Anna Osowska - Kud prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą jako kameralistka, solistka i koncertmistrz. Uczestniczy w międzynarodowych tournee ( m.in.Norwegia, Dania, Francja, Niemcy, Szwajcaria…)

Wraz z muzykami  zespołu „Ricordanza” współpracuje z „Barock Orchester Berlin”, „Festival Orchestra Berlin” i „European Bach Players”, regularnie koncertując m.in. w Filharmonii Berlińskiej. Ponadto jest członkiem zespołów kameralnych "Futyma Quintet", "Paso Doble Duo" i "Michelangelo Ensemble", współpracowała  z Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum".

Pracowała z takimi artystami jak, m. in.: Kurt Masur, Ida Haendel, K.Jakowicz, V. Oistrakh, J. Kotnowska, J. Olejniczak, T. Strugała, T.Wojciechowski, J. Przybylski, W. Czepiel, M. Pijarowski, P. Przytocki, J.M. Zarzycki, N. Muus, W. Michel, E. Schmieder, S. Bevier i in. Wielokrotnie brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. „Wratislavia Cantans”, „Jazz nad Odrą”, „Concord”, „Festiwal im. N. Paganiniego”, „Festiwal im. H. Wieniawskiego”, „Festiwal Moniuszkowski”, „Festiwal Muzyki Wiedeńskiej”, „Schleswig-Holstein Musik Festival” w Kiel. Występowała też w ramach „Krakowskiego Salonu Poezji” Anny Dymnej i w „Nocnych Spotkaniach Literacko-Muzycznych” we Wrocławiu. Kilkakrotnie występowała w charakterze solistki z Orkiestrą FS wykonując kompozycje A.Vivaldiego, J.S. Bacha, C. Saint - Saensa... 

W maju 2014 wraz z małżonkiem Wojciechem zaprezentowała się w repertuarze romantycznym, wykonując z Orkiestrą FS utwory C.Caint Saensa i H.Vieuxtempsa pod batutą Michaela Meissnera.

Urodzona 2. 10. 1982 roku w Veracruz (Meksyk). Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Wałbrzychu. Następnie od czasu rozpoczęcia nauki w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. H. Wieniawskiego – „Szkoła Talentów” w Poznaniu, do ukończenia studiów w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, pracowała pod kierunkiem prof. Mariusza Dereweckiego. W tejże Akademii w 2006 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem.
Grę na instrumencie doskonaliła uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskiej interpretacji skrzypcowej między innymi w Łańcucie i w Żaganiu u prof. J. Kaliszewskiej oraz w Poznaniu u prof. A. Kosteckiego z Hannoveru i M. Jaszwili z Moskwy. Swój warsztat doskonali także pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej. Regularnie uczestniczyła w projektach Studenckiej Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, jako koncertmistrz., a także w projektach Poznańskiej Orkiestry Kameralnej „Allegria di Vitta”, która współpracuje między innymi: z Janem Jakubem Bokunem, Wiesławem Prządką, Grzegorzem Frankowskim oraz Bernardem Chmielarzem. Efektem tej współpracy było wydanie dwóch płyt CD: ”Astor Piazzola” (2002), ”Regreso al Sur” (2003).
Pierwsze doświadczenia orkiestrowe zdobywała w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego.
Regularnie koncertuje z Orkiestrą Kameralną „Academia” ze Szczecina, która współpracuje z wybitnymi polskimi solistami skrzypkami: Konstantym Andrzejem Kulką, Bartłomiejem Niziołem oraz pianistą Piotrem Palecznym. Orkiestra ta występowała w wielkich salach koncertowych takich jak Studio S-1 w Warszawie oraz w Filharmonii im. Herberta von Karajana w Niemczech.
Od 2000 roku współpracuje z Orquesta de Euskadi w San Sebastian (Hiszpania), w której to po wygraniu publicznego konkursu otrzymała propozycję współpracy.
Od stycznia 2007 roku jest zatrudniona w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
Od 2008 roku pracuje na stanowisku muzyka solisty. Jako solistka koncertowała pod batutą między innymi: Marka Pijarowskiego, Jacka Rogali, Dariusza Mikulskiego. W 2010 została koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
Posiada rozległy i różnorodny repertuar zawierający dzieła od Baroku po Muzykę XXI wieku: Partity i Sonaty - J. S. Bacha. Kaprysy: N. Paganiniego oraz H. Wieniawskiego. Sonaty: R. Straussa, J. Brahmsa, F. Poulenca, L. von Beethovena, G. Bacewicz, P. Hindemitha. Koncerty: W. A. Mozarta, P. Czajkowskiego, F. Mendelssohna, J. Sibeliusa, C. Saint-Saensa, H. Wieniawskiego, H. Vieuxtemps. Utwory: P. Sarasate; H. Wieniawskiego; K. Pendereckiego; H. Villa-Lobosa; B. Bartoka; W. Lutosławskiego.

Urodziła się w Dusznikach Zdroju w 1986 roku. Jest absolwentką  Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie skrzypiec profesora Bartosza Bryły. Ukończyła także Państwową Szkołę Muzyczną w Nysie. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich na terenie kraju i za granicą pod kierunkiem wybitnych profesorów m.in. Antoniego Cofalika, Krzysztofa Węgrzyna i Tomasza Tomaszewskiego. Stypendystka niemieckiego miasta Osnabrück.

 Od lat związana z życiem artystycznym na Dolnym Śląsku,  koncertowała  także w wielu miastach na terenie kraju. Odbyła liczne podróże artystyczne m.in. do Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech, Szwecji oraz Chin gdzie koncertowała zarówno jako solista, jak również muzyk orkiestrowy.  Podczas wieloletniej pracy artystycznej współpracowała z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz kameralnymi na terenie kraju i za granicą. Obecnie związana jest z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu.

Ponadto brała udział w wielu konkursach skrzypcowych, gdzie zajmowała wysoko punktowane lokaty. Od 2008 zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadzi klasę skrzypiec w wałbrzyskiej  szkole muzycznej.

Ukończyła wydział instrumentalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie skrzypiec. W czasie studiów uczestniczyła w kursach mistrzowskich na Węgrzech oraz kursach muzyki kameralnej w niemieckim Bayreuth. Grała w Orkiestrze Symfonicznej w Mostarze (była Jugosławia) oraz międzynarodowej orkiestrze w Görlitz (Niemcy). Jest nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych w Wałbrzychu. Jako skrzypaczka Filharmonii Sudeckiej uczestniczy w koncertach symfonicznych i kameralnych, tournée koncertowych i nagraniach płytowych.

Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Prof.Pawła Puczka.
W 2001 roku otrzymała stypendium programu „Sokrates/Erasmus” przy Konservatorium Muzycznym w Enschede (Holandia) w klasie Prof.Christiana Bora oraz przy Hochschule für Musik w Kolonii (Niemcy) na wydziale kameralistyki w klasie Prof.Antona Spiriego (duet z fortepianem).
W roku 2006 pod kierunkiem Prof.Liviu Casleanu uzyskała dyplom ukończenia studiów podyplomowych w Hochschule für Musik und Theater Rostock (Niemcy).
Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc także w kursach mistrzowski prowadzonych m.in przez Vadima Brodskiego (Wrocław 1997), Edwarda Zienkowskiego (stypendium „Wienner Musikseminar” Wiedeń 1998/1999), Igora Groupmanna oraz Leonida Rosenberga (Los Angeles 1999), Igora Ozima (Weimar 2000) oraz Christiana Bora (Amsterdam 2001).
Od kilkunastu lat prowadzi bardzo aktywną działalność orkiestrową co dało jej okazję koncertowania w takich krajach jak Meksyk, Brazylia, Portugalia, USA, Japonia, Szwajcaria, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Dania, Portugalia, Holandia, Belgia, Francja i Austria.
Studia we Wrocławiu to także udział w licznych projektach oraz kursach orkiestrowych m.in."Junge Ősterreichische Philharmonie”(Austria 1998/99), „Euroopera”(Drezno,Lipsk 1998), „Internationale Junge Orchesterakademie” (Bayreuth 1999-2001), stypendium „Idyllwild Arts Summer Program” (Los Angeles 2000), Orkiestra Kameralna „Amabile” (2004-2006) i inne.
Lata 2001-2006 to okres współpracy m.in z Deutsche Kammerphilharmonie,Neues Orchester Basel (Szwajcaria),Wolfgangiem Heinzlem-dyrygentem Teatru w Karlsruhe i Saarbrücken, Liviu Casleanu -koncertmistrzem Beethovenhalle Bonn ,Christianem Borem -koncertmistrzem Concertgebouw w Amsterdamie, Henrykiem Hohschildem -koncertmistrzem Gewandhaus Orchester Lepizig, oraz braćmi Kussmaul z Filharmonii Berlińskiej.
Rok 2011 to współpraca z prof. Wandą Wiłkomirską.
Wielokrotnie brała udział w różnych festiwalach m.in. Festiwalu Południowej Wielkopolski, Rajdzie Chopinowskim, Festiwalu „Świętolipskie Wieczory Organowe” w Św.Lipce czy prestiżowych Konfrontacjach Chopinowskich w Antoninie występując z zespołami kameralnymi, duecie z Łukaszem Mosurem (organy) oraz solo.
Występowała również solo z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Kaliskiej.
Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie działalności artystycznej i upowszechniania kultury.
Od  sześciu lat prowadzi klasę skrzypiec w PSM I st. im.Wojciecha Kilara w Pleszewie.
W latach 2010-2012 współpracowała z orkiestrą „Sinfonia Varsovia” a od 2012 związana jest również z Filharmonią Sudecką.

W 2007 roku ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Bruczkowskiego. W 2013 roku uzyskała dyplom magistra sztuki na wydziale instrumentalnym w klasie skrzypiec dra Macieja Łabeckiego (moduł orkiestrowy) w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Od 1998 roku współpracuje z Jugendmusikschule Wört. Allgäu w Wangen (Niemcy), od 2009 roku z Rendsburger Musikschule (Niemcy), okazjonalnie z Kapelą Jasnogórską. W latach 2004-2006 brała udział w Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatach Muzycznych w Szczecinie. Regularnie współpracuje z Kameralną Orkiestrą Festiwalową w ramach Festiwalu „Letnie Koncerty Organowe i Kameralne” we Władysławowie. W 2009 roku wzięła udział w tournee po Chinach w ramach współpracy z Poznańską Orkiestrą Symfoniczną „Sinfonietta Polonia”. Brała udział w Festiwalu „World Bass Festival” we Wrocławiu jako członek Orkiestry Festiwalowej.
Uczestniczyła w wielu kursach solowych oraz kameralnych.

wcag 2.0

Filharmonia - Kontakt

Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu

ul. Słowackiego 4, 58-300 Wałbrzych
 

Sekretariat
Telefon: +48 74 842-32-87
Fax: +48 74 842-32-89
Mail: sekretariat@filharmonia-sudecka.pl

 

Kasa biletowa

Znajduje się w holu Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu
 

Godziny otwarcia
wtorek, środa, czwartek: 13:00-15:30
piątek koncertowy: 17:00-19:00
sobota/niedziela koncertowa: 16:00-18:00
 

Telefon: 501-674-397

bilety@filharmonia-sudecka.pl

Zobacz plan sali  i wyposażenie